safe sleep

SAUGUS KŪDIKIO MIEGAS

Kas yra staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS)?

SKMS (staigios kūdikių mirties sindromas) pirmą kartą buvo paminėtas 1960-ųjų pabaigoje, o 1991 metais buvo peržiūrėtas ir patikslintas, kaip „staigi kūdikio mirtis, jaunesnio nei vienų metų amžiaus, mirusio dėl priežasties, kurios net po kruopštaus kūdikio ištyrimo, tokio kaip autopsija, negalėjo paaiškinti net ekspertai“. (Willinger et al, 1991).

Kūdikių mirtingumo rodiklis

Mirusieji kūdikiai | asmenys Kūdikių mirtingumo rodiklis | 1000 gyvų gimusių kūdikių
Lietuvos Respublika 2011 144 4,7
2012 118 3,9
2013 110 3,7
2014 118 3,9
2015   132 1 4,2
2016    139 2 4,5
2017     85 3 2,9
2018     96 4 3,4
2019     90 5 2.93

 iš 132 kūdikių mirčių 11 (8,3%) buvo nepaaiškinamos (SKMS / SUIDS)

 iš 139 kūdikių mirčių 5 (3,6%) buvo nepaaiškinamos (SKMS / SUIDS)

 iš 85 kūdikių mirčių  4  (4,7%) buvo nepaaiškinamos (SKMS / SUIDS)

4 iš 96 kūdikiu mirčių   2 (2.1%) buvo nepaaiškinamos (SKMS / SUIDS)

5 iš 90 kūdikiu mirčių   7 (7.78%) buvo nepaaiškinamos (SKMS / SUIDS)

(informacijos šaltinis Oficialios statistikos portalas)

Sumažinkite SKMS riziką

 

Europos saugios miego rekomendacijos ir pediatrijos akademija pataria:

 • Nerūkykite. Saugokite savo kūdikį nuo cigarečių dūmų prieš ir po kūdikio gimimo.
 • Nemiegokite vienoje lovoje. Niekada neužmikite su savo kūdikiu vienoje lovoje, fotelyje ar ant sofos.
 • Guldykite į lovytę. Kūdikis turi būti paguldytas į lovelę be užkloto/pledo, pagalvės, be miegui skirtų reguliuojamų pagalbinių atramų.
 • Guldykite ant nugaros. Visada guldyti ir mikdyti savo kūdikį ir dieną, ir naktį – tik ant nugaros.

Patarimai būsimoms mamoms

Prieš gimstant kūdikiui:

 1. Atsakingai žiūrėkite į priešgimdyvinę priežiūrą. Mama nėštumo metu ir jau pagimdžiusi turi būti nuolat prižiūrima gydytojų, specialistų. Tai užtikrina ilgą ir sveiką vaiko gyvenimą.
 2. Nenaudokite jokių narkotinių medžiagų nėštumo metu, taip receptinių vaistų be gydytojo leidimo.
 3. Nerūkykite nėštumo metu.
 4. Pasistenkite nepastoti paauglystėje.
 5. Jei esate paauglė mam ir jau turite vieną vaiką, saugokitės antro nėštumo. Antro kūdikio gimimas paauglei mamai – ypač rizikingas.

Po kūdikio gimimo:

 1. Neužmikite su kūdikiu vienoje lovoje. Jei pamaitinote kūdikį krūtimi, būtinai paguldykite jį atgal į lovelę.
 2. Kūdikiui negalima miegoti su kitais vaikais. Naujagimis neturėtų su niekuo dalintis lova.
 3. Naudokite lovelę su kietu čiužiniu. Kūdikio lovelė turi būti tuščia – išskyrus kūdikį su šiltais (tačiau ne per šiltais) drabužėliais. Nenaudokite pagalvių, kūdikio gulėjimo pozicijas reguliuojančių prietaisų, antklodžių ar lovos uždangalų. Įsitikinkite, ar nepalikote daiktų, kurie galėtų priartėti prie kūdikio veido.  Įrodyta, jog jei kūdikis antrą kartą įkvepia jau iškvėptą orą – tai gali turėti neigiamą poveikį jo sveikatai.
 4. Laikykite kūdikio lovelę tėvų kambaryje tol, kol jam sukaks mažiausiai 6 mėn. ir vaikas išmoks lengvai apsiversti į abi puses.
 5. Kūdikis turi būti paguldytas į lovelę ant nugaros, net tuomet, jei yra irzlus, peršalęs. Tiesiog laikykite lovelę arti savęs. Peršalusiam kūdikiui staigios mirties rizika yra didesnė. Kas valandą pasukite kūdikio galvą į kairę, į dešinę, taip išvengsite „plokščios galvos sindromo“ (pozicinė plagiokephalija).
 6. Neleiskite aplinkiniams rūkyti šalia Jūsų kūdikio. Nelaikykite kūdikio kambaryje ar automobilyje, kur kas nors neseniai rūkė.
 7. Jei maitinate krūtimi, žinduką mažyliui reikėtų pasiūlyti tik po to, kai kūdikis išmoko žįsti krūtinę. Negalima palikti žinduko greta kūdikio lovelėje be priežiūros, nes vaikas gali juo užspringti. Tyrimais įrodyta, kad mirties miego metu rizika yra didesnė, kai kūdikiai naudoja žinduką, paliktą be priežiūros.
 8. Žindykite kūdikį. Tai turi teigiamą poveikį jo sveikataibei padeda nuraminti irzlius kūdikius.
 9. Kai kurios mamos žino, kad kūdikis nurimsta jį paguldžius ant pilvo. Tai – tiesa, tačiau tokia poza mažyliui yra pavojinga ir sukelia staigios mirties riziką.
 10. Leiskite savo kūdikiui gulėti ant pilvo, bet ne lovelėje – parinkite tam vietą ant grindų ar žaidimo kilimėlio. Niekada nepalikite kūdikio vieno, gulinčio ant pilvo, be priežiūros.
 11. Keliaudami su kūdikiu, suplanuokite saugią vietą jo miegui. Paskambinkite į viešbutį ir įsitikinkite, ar jis turi saugią lovelę kūdikio miegui. Kitu atveju vežkitės savo nešiojamą lovelę.
 12. Neaprenkite kūdikio per šiltai ir nelaikykite per šiltame kambaryje. Jei kūdikis suprakaitavęs – nurenkite viršutinius drabužius.
 13. Jei Jūsų kūdikis turi kvėpavimo sutrikimų: suglemba ar pamėlynuoja, nedelsiant kreipkitės į gydytoją pediatrą. Taip pat skubiai kreipkitės į gydytoją, jei kūdikiui sustoja kvėpavimas, po užspringimo jis toliau kosėja, spjaudosi ar įtartinai elgiasi.
 14. Jei savo kūdikį paliekate darželyje arba su aukle, pateikite šio sąrašo kopiją ir įsitikinkite, ar suprato, ar ketina laikytis visų aukščiau pateiktų rekomendacijų.
 • Pasidalinti

Už jaukią, šiltą, patogią gyvenimo pradžią visiems kūdikiams! Kuriame kūdikio kraitelius su kokybiškais drabužiais, sauskelnėmis, čiužinukais ir kitais naujagimiui reikalingais daiktais. Taupykite laiką – leiskite mums viskuo pasirūpinti, o jūs džiaukitės tėvyste. Prisidėkite prie mūsų socialinio verslo misijos – tegul gyvenimo pradžia būna vienoda visiems kūdikiams!